"Ekstraklasowcy" walczą o MŚ. "Nie widzę miejsca dla Peszki"

Maciej Rafalski
22 maj, 19:50 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Sławomir Peszko (fot. Getty)
W 32-osobowym składzie reprezentacji Polski na zgrupowania w Juracie i Arłamowie znalazło się ośmiu zawodników z Lotto Ekstraklasy, która w niedzielę zakończyła rozgrywki. Kto z nich jest najbliżej wyjazdu na mistrzostwa świata w Rosji? Gdy spojrzymy na formę, w gorszej sytuacji są najbardziej doświadczeni...

Drobne problemy kadry. Urazy Glika, Pazdana i Mączyńskiego

Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk, Krzysztof Mączyński, Sebastian Szymański, Sławomir Peszko, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa i Przemysław Frankowski – to piłkarze z ekstraklasowych klubów, którzy walczą o mundial. Z wymienionej ósemki pewniakiem wydaje się być jedynie Michał Pazdan, który od dawna jest partnerem Kamila Glika na środku obrony.

(fot. TVP)

Pytania pojawiają się przy kolejnych nazwiskach. W słabej formie są "żołnierze" selekcjonera Adama Nawałki: Jędrzejczyk oraz Peszko. Problem ma też Mączyński, który leczy kontuzję...

Przy Mączyńskim należy postawić duży znak zapytania. Nawet jeśli się wykuruje, trudno będzie mu osiągnąć dyspozycję pozwalającą grać na mundialu. Pamiętajmy jednak, że selekcjoner przywiązuje się do piłkarzy. To dotyczy także Peszki – podkreślił dziennikarz TVP Sport Rafał Patyra.

Jędrzejczyk udowodnił podczas Euro 2016, że umie grać na odpowiednim poziomie. Duże znaczenie ma fakt, że nie zawodził w przeszłości. Bardzo dziwią mnie natomiast słowa trenera na temat Peszki. Określa go mianem "zadaniowca". Mówi się, że ma spore szanse by jechać na turniej. Nie zgadzam się z Adamem i z takimi opiniami. Peszko gra słabo w lidze, a dublerami Kamila Grosickiego i Jakuba Błaszczykowskiego powinni zostać Szymański i Kurzawa. Jędrzejczyk może być zmiennikiem Rybusa na lewej obronie, ale kogo miałby zastąpić Peszko? – zastanawiał się Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz reprezentacji Polski.

(fot. TVP)

Peszko – podobnie jak jego Lechia Gdańsk – ma za sobą słaby sezon. W zupełnie innych nastrojach rozgrywki kończyli Szymański, Kurzawa i Frankowski. Każdy pomógł zespołowi w osiągnięciu sukcesu. W końcówce zachwycał zwłaszcza młody pomocnik Legii Warszawa.

Myślę, że Nawałka zabierze Szymańskiego, który może stać się takim odkryciem jak Bartosz Kapustka podczas Euro 2016. Ma inny profil niż większość polskich pomocników. Gra nieszablonowo, potrafi kreować grę. Dzięki temu, że zaczął odgrywać tak ważną rolę w Legii, bardzo dojrzał – przekonywał Patyra.

Szymański powinien "wskoczyć" do 23-osobowej kadry. Nadaje się na dublera na skrzydło. Podobnie jak Kurzawa, który już udowodnił, że da sobie radę. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdy piłkarz z podstawowego składu ma jednego zmiennika, to oni powinni pojechać do Rosji. Nie widzę miejsca dla Peszki – stwierdził Tomaszewski.

(fot. TVP)

W barwach Górnika kapitalnie grał także Żurkowski. Można zastanawiać się, czy 20-latek nie powinien pojechać na turniej kosztem Mączyńskiego, który ma za sobą słabszy sezon.

Jeśli zagramy systemem 4-4-2, to Mączyński będzie pierwszym środkowym pomocnikiem, który będzie wchodził z ławki w roli zmiennika Grzegorza Krychowiaka lub Karola Linettego. Pamiętajmy, ile dobrych meczów rozegrał w kadrze. Bardzo dobrze uzupełniał się z Krychowiakiem. Myślę, że czwartym środkowym zostanie Jacek Góralski z Łudogorca Razgrad. Żurkowskiemu trudno będzie przebić się do składu już teraz – zaznaczył Tomaszewski.

(fot. TVP)