Mundial 2018. Tomaszewski o wyborze trenera. "Chcę kogoś z zagranicy"

Paweł Baran
07 lip, 19:07 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Roberto Donadoni,Jan Tomaszewski i Cesare Prandelli (fot. Getty Images/TVP Sport)
We wtorek z pełnienia funkcji trenera reprezentacji Polski zrezygnował Adam Nawałka. Tym samym władze związku, ze Zbigniewem Bonkiem na czele, muszą wybrać jego następcę. – Chcę trenera z zagranicy. Podpisuję się jednak pod każdą decyzją Zbyszka – stwierdził ekspert TVP Sport Jan Tomaszewski

Reakcje na odejście Nawałki. "Ojciec, przyjaciel, wielki trener"

O BŁĘDACH NA MUNDIALU
Mój przyjaciel, jakim jest Adam i z którego jestem dumny, popełnił błędy. Do zakończenia eliminacji cała Polska była dumna z tej reprezentacji. Pokonaliśmy między innymi Niemców. Graliśmy z nimi na 0:0 we Francji, ale byliśmy lepsi. Wychodziliśmy wtedy w ustawieniu 4-4-2 i nie wiem, co się stało przez ostatnie pół roku. Z Senegalem graliśmy... w dziewiątkę. Na jakiej zasadzie zagrał Cionek skoro gotowy był Bednarek? Od początku byłem przeciwny jego wyjazdowi do Rosji. Nie ma autorytetu jak Glik i jest chaotyczny. Drugi zawodnik? Zieliński! On nie umie grać w defensywie.

O ODEJŚCU ADAMA NAWAŁKI
Po meczu z Japonią stwierdziłem, że Adam zachowa się honorowo. I tak zrobił. Oddał się do dyspozycji zarządu i powiedział bardzo ważną rzecz: biorę całą winę na siebie i dziękuję zawodnikom za zaangażowanie. Musi przyjść rewolucja w sztabie szkoleniowym, a ewolucja w drużynie. Tam zaiskrzyło. Sam Robert Lewandowski stwierdził, że nie byli odpowiednio przygotowani pod względem mentalnym na pierwszy mecz. To by wcześniej, czy później, wybuchło w drużynie. Jacek Gmoch obiecał przed turniejem w 1978 roku, że będziemy mistrzami świata. Zajęliśmy piąte miejsce i odszedł.

O PISZCZKU I BŁASZCZYKOWSKIM
Gdybym to ja był trenerem, poprosiłbym ich o to, aby nie kończyli jeszcze kariery reprezentacyjnej. Ważne, czy daliby radę grać ze względów zdrowotnych, ale ja bym z nich nie zrezygnował. To są tak doświadczeni piłkarze, że mogliby zrobić ogromną różnicę wchodząc na podmęczonego przeciwnika. Potrzebni są w kadrze zawodnicy cwani i agresywni, którzy pomogliby utrzymać wynik, ale i dać sygnał do ataku.

O WYBORZE NOWEGO TRENERA
Chciałbym jednak, żeby przyszedł ktoś z zagranicy. Jedni wprawdzie mówią, że nie stać nas na kogoś takiego. Zbyszka w tym głowa. Przecież nie musi on być opłacany przez związek, ale sponsorów. Jestem przekonany, że gdy zdecyduje się na droższego selekcjonera, to ma już przygotowany plan na sfinansowanie jego kontraktu. Dla mnie pieniądze nie są najważniejsze.

O ZBIGNIEWIE BOŃKU
Uważam, że to najwybitniejszy prezes w historii polskiej piłki. Kolokwialnie mówiąc, załatwił nam dwukrotnie Finał Ligi Europy, mistrzostwa Europy U21 i świata U20. Podpisuję się oburącz pod każdą podjętą przez niego decyzją. To najlepszy fachowiec w dziedzinie menedżersko-trenerskiej. Mam tylko jedną prośbę do Zbyszka – jeżeli przyjdzie trener zagraniczny, jego asystentem powinien być Polak.