Mundial 2018. Turniej bez dopingu. FIFA zaprzecza plotkom

Dawid Król
12 lip, 18:04
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Dienis Czeryszew (fot. Getty Images)
Rosyjski mundial to nie tylko sport, ale i kontrowersje. Między innymi wokół reprezentacji gospodarzy rozgorzała wrzawa na temat dopingu. Prasowych informacji nie potwierdza jednak FIFA. Według organizacji każdy piłkarz na turnieju jest czysty.

Mundial 2018. Chorwacka pomoc, francuska obrona – jedenastka półfinałów SPORT.TVP.PL

W związku z mundialem w Rosji od stycznia 2018 roku FIFA, krajowe organy antydopingowe i konfederacje przeprowadziły na piłkarz 2037 testów. Niemal wszystkie przyniosły wynik negatywny, a żadnemu zawodnikowi nie zarzucono stosowania środków wspomagających w sposób sprzeczny z wytycznymi. W ten sposób przebadano prawie cztery tysiące próbek, z czego niemal połowa zawierała mocz piłkarzy, a trochę ponad tysiąc krew i serum.

FIFA podkreśla, że każdy zawodnik został średnio sprawdzony 4,41 raza od stycznia. Niektórych testowano nawet osiem razy. Tylko u jednego piłkarza wykryto środki, z których sportowcy co do zasady nie mogą korzystać, ale w tym wypadku było to usprawiedliwione względami medycznymi (nie poinformował właściwych organów). Dwójka innych graczy zgłosiła taki fakt wcześniej.

Wszystkie próbki zostaną zabezpieczone na okres dziesięciu lat i będą mogły zostać ponownie wykorzystane do kontroli antydopingowej. Mocz, krew lub serum pobierano od zawodników w ramach niezapowiedzianych wizyt organów antydopingowych, tak aby nie mogli specjalnie się do nich przygotować.