Mundial 2018. Pierwsze sparingi, powołania i decyzje. Co czeka Jerzego Brzęczka?

MB
13 lip, 12:20 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Jerzy Brzęczek (fot. PAP/Leszek Szymański)
Nowego selekcjonera reprezentacji Polski, Jerzego Brzęczka, czeka przebudowa zespołu, który zawiódł na mundialu. Okazji do testów będzie wiele, bo w 2,5 miesiąca biało-czerwoni rozegrają aż sześć spotkań!

Wiekowi liderzy Polski. Wymiana pokoleniowa za pasem

Przede wszystkim będzie musiał patrzeć dalekowzrocznie. Nie jest tajemnicą, że wielu aktualnych reprezentantów jest już wiekowych i niedługo przyjdzie czas, by zastąpić ich młodszymi. Niedługo, czyli może nawet już tej jesieni. Łukasz Fabiański ma 33 lata, imiennik Piszczek również. Thiago Cionek jest rok młodszy, podobnie jak Jakub Błaszczykowski.

Wygląda więc na to, że mundial w Rosji był dla wielu ostatnim wielkim turniejem międzynarodowym w karierze. Sytuacja będzie o tyle trudniejsza, że mowa o ważnych ogniwach zespołu, a nie o tych stanowiących co najwyżej alternatywę. Na horyzoncie nie ma też wielu kandydatów, którzy z miejsca potrafiliby udźwignąć ciężar gry w biało-czerwonych barwach, a zadaniem Brzęczka będzie wykreowanie nowych niezastąpionych.

Pierwszym poważnym sprawdzianem będzie Liga Narodów. Polacy znaleźli się w grupie z Portugalią oraz Włochami, dlatego pierwsze konfrontacje reprezentacji będą niezwykle ważne. Rozegrają w 2,5 miesiąca aż sześć meczów – poza Ligą Narodów, zaplanowano bowiem także towarzyskie starcia z Irlandią i Czechami. Transmisje na antenach TVP, na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Reprezentacja Polski (fot. Getty Images)

Nowy selekcjoner nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany przez PZPN. Nieznana jest więc jego wizja prowadzenia drużyny, choć w mediach nie brakuje spekulacji. Rozważa się nawet zmianę kapitana po tym, jak Robert Lewandowski skrytykował kolegów z zespołu w trakcie fazy grupowej MŚ.

Wszystkie siły Brzęczek powinien więc wykorzystać jesienią do przebudowy, aby kadra była perfekcyjnie przygotowana do eliminacji Euro 2020. Rywalizacja o europejski czempionat rozpocznie się w marcu 2019 roku.

Ciekawie zapowiada się przyszłość Jakuba Błaszczykowskiego, czyli byłego kapitana. Wydawało się, że skrzydłowy zakończy po MŚ 2018 karierę reprezentacyjną, ale Brzęczek jest... wujkiem gracza. To może oznaczać, że Jakub Błaszczykowski będzie kontynuował grę w kadrze jeszcze przynajmniej do Euro 2020.

Terminarz reprezentacji Polski
07.09.2018 – Włochy – Polska
11.09.2018 – Polska – Irlandia (mecz towarzyski)
11.10.2018 – Polska – Portugalia
14.10.2018 – Polska – Włochy
15.11.2018 – Polska – Czechy (mecz towarzyski)
20.11.2018 – Portugalia – Polska